logo

reklam
25 Şubat 2012

Van, yeniden ses veriyor

Van’ımız yeniden hareketlenmeye, kendisine gelmeye, canlanmaya, çevresine pozitif enerji vermeye, sakinlerini kucaklamaya ve eski güzel günlerine dönmeye başladı. Diğer illerimize göç eden vatandaşlarımız da Van’ımıza, memleketlerine geri dönmeye başladılar. Ülkemizin her ferdinin; İlimizin bu heyecan verici gelişmesinde mutlak surette katkısı ve emeği bulunmakta. Bu nedenle mutluyuz, gururluyuz…

Devlet, hükümet ve STK yetkililerimiz ile milletimiz bizleri bu zorlu süreçlerde ve sevindirici gelişmelerde asla yalnız bırakmadı. Bu kapsamda Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar ve Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz geçen hafta içerisinde İlimizi ziyaret ettiler. Mevcut durumu, sorunları, gelişmeleri ve yapılması planlanan çalışmaları yerinde gördüler. Bu birliktelikten hasıl olan gelişmeleri ve sinerjiyi sizlerle de paylaşmak istiyorum:

* Yüzüncü Yıl Üniversitemizin eğitime bir an evvel başlaması için Rektörlüğümüze 67 milyon TL’lik özel bir ödenek aktarıldı. Geçen hafta itibarıyla 400 yataklı Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Tıp Fakültesi Araştırma ve Uygulama Hastanesini de halkımızın hizmetine sunduk.

* Van Merkez ve Erciş ilçesinde 35 konteynır kent kurduk. Bu kentlerdeki toplam 26 bin 500 konteynırda 147 bin 206 vatandaşımız kalmakta. Evi ağır hasarlı veya yıkık olup da açıkta kalan vatandaşımız yok.

* Üç köyde vatandaşlarımızla mutabakat sağladık ve o köyleri TOKİ tarafından yeniden kuruyoruz. Nisan ayının ortalarında Topaktaş köyündeki konutları bitirmeyi hedefliyoruz.

*Van ve Erciş ilçesinde şu ana kadar 15 bin 205 konutun planlamasını tamamladık. Van’da 10 bin 325 ve Erciş ilçesinde de 4 bin 880 konutun yapılmasını kararlaştırdık. Bunların büyük bir bölümünü köylerde yapacağız. Şimdiye kadar 12 bin 501 adet konutun ihalesini yaptık ve bunları ağustos ayının sonuna yetiştirmeyi hedefliyoruz. Evi yıkılmayan ancak TOKİ konutlarından almak isteyen vatandaşlarımıza da imkân vermek için konut sayısını bir miktar arttıracağız.

*Şimdiye kadar ihalesi yapılan konutların bulunduğu bölgelerde 25 okul, 24 alışveriş merkezi ve 23 caminin yapımının yanı sıra çevre düzenlemesi ve yeşillendirme çalışmaları da yapacağız. Böylelikle modern mahalleler oluşturacağız. Konut fiyatları ise TOKİ’nin normal yapıp sattıklarından daha ucuz olacak. Deprem konutları 20 yıl vadeli olacak ve vade farkı da uygulanmayacak. TOKİ’nin depremzedeler için yapacağı 100 metrekarelik 3+1 evlerin maliyeti 110 bin TL’dir. Ancak bunların yüzde 30’unu devlet karşılayacak. Geriye kalan yaklaşık 75 bin TL’sini ise vatandaş 20 yılda hiçbir vade farkı olmadan ödeyecek. Köylerdeki konutların maliyeti ise 70 bin TL’dir. Ahır ile birlikte 85 bin TL’ye mal olacak.

*Köyler için yeni aldığımız bir karar doğrultusunda evini kendisi yapmak isteyenlere de 40 bin, ahırı için ise 15 bin TL kredi veriyoruz. Bunun da geri ödemesi 20 yıl içerisinde olacak ve vade farkı uygulanmayacak.

*Başbakanımız, özel bir kararla 2011 yılı bütçesinde fazlalık olan yaklaşık 2 milyar lirayı AFAD’a tahsis etti. Şimdiye kadar kullandığımız kaynak 1,2 milyar liradır. Konutlar yapıldıkça bu rakam artacak. Mali sıkıntımız yok.

*Çalışmalarımız planladığımız gibi gidiyor. Bundan sonra daha çok, kalıcı konutlara ve alt yapıya eğileceğiz.

*Van depremi için Başbakanlık, Kızılay ve Diyanet İşleri Başkanlığı’nın açtığı yardım hesaplarında toplam 302 milyon liralık yardım toplandı.

* Milli Eğitim Bakanlığı ile okul veya öğretmen lojmanı yapmak isteyen hayırsever vatandaşlarımız arasında 46 protokol imzalandı.

*Başta Van Gölü olmak üzere doğal güzellikleri ve tarihi dokusuyla Van Gölü Havzası’nı bir turizm cazibe merkezi haline dönüştüreceğiz. Depremden sonra özellikle turizm sektöründe atılacak adımlar ve yapılacak yatırımlarla ciddi bir hareketlilik oluşacak.

*Van, sınır ili. Komşu ülkelerle ticareti arttırıyoruz. Bu anlamda Van Kapıköy-Razi Sınır Kapısı dediğimiz İran ile demiryolu bağlantısı olan bir kapımız vardı. Bu kapıyı karayolu taşımacılığına açmak için çalışmalarımız olmuştu. Deprem öncesinde hafif araçlara açılmıştı. İran tarafındaki alt yapılar halledildiğinde ağır taşıtlara da açılmış olacak.

*Bölgemizin en önemli sektörü tarım ve hayvancılıktır. Doğu ve Güneydoğu Anadolu; küçükbaş hayvancılıkta Türkiye’nin yüzde 50 potansiyelini barındırmakta. Bu nedenle İlimizde tarım ve hayvancılık alanında istihdam oluşturacak ve rekabetçi şartlara uyum sağlayan modern işletmeler kurulması için çalışacağız.

* Tekstil Kent Projesi hazırlıyoruz. Bu doğrultuda tekstil ve konfeksiyon alanlarında istihdam sağlayacak ve Van’ı tekstil merkezi haline dönüştüreceğiz. Özel sektörle, işadamlarıyla görüşmeler yapacak, onları teşvik edeceğiz.

Sevgili hemşerilerim görüyoruz ki; Van’ımız yeniden ses veriyor ve verecek…

Münir KARALOĞLU
Van Valisi

Etiketler: »
Share
353 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ