logo

reklam

Matematik öğretmeni olurdum

Van Valisi Münir Karaloğlu, Türk Telekom Fen Lisesi 1. sınıf öğrencilerinin çıkaracakları İngilizce içerikli derginin ilk sayısına röportaj verdi.

Van Türk Telekom Fen Lisesi İngilizce Öğretmeni Cahit Tansever, Okulun 9/A ve 9/C şubelerinde okuyan Feyza Kırekin, Ruken Öntürk, Zeynep Kanmış, Fırat Demircioğlu ve Kader Bulut ile birlikte Vali Münir Karaloğlu’nu makamında ziyaret etti. Öğrencilerle tanışan ve daha önce okudukları ilköğretim okulu hakkında bilgi alan Karaloğlu;  Feyza, Ruken, Zeynep, Fırat ve Kader’in röportaj sorularını yanıtladı. İngilizce Öğretmeni Cahit Tansever, Vali Karaloğlu’na çıkaracakları dergi ile ilgili kısa bir bilgi verdi. Tansever: “Çıkaracağımız dergi İngilizce içerikli olacak. Öğrencilerimize bununla ilgili bir ödev vermiştik. Ödevde öğrencilerimize ‘Van’a hizmet eden devlet büyüğümüzle bir röportaj yapın. Van’a yapılan hizmetleri dergimizde yayınlayalım. Okul arkadaşlarınız yapılan hizmetleri dergide okusun.’ demiştik. Sayın Valim, öğrencilerimiz de sizi seçmişler. Biz de ilk sayımızda sizinle konuşmak için geldik. Dönem içerisinde iki sayı çıkarmayı planlıyoruz. İnşallah güzel bir dergi olur. Bizi kırmayıp röportaj verdiğiniz için teşekkür ediyoruz.” dedi.

EĞİTİM SIRASINDA FRANSIZCA, MESLEK YILLARINDA İNGİLİZCE ÖĞRENDİ

İlk soruyu soran Ruken Öntürk, Vali karaloğlu’nun kaç yabancı dil bildiğini sordu. Karaloğlu da soruları cevaplamaya geçmeden önce lise 1’nci sınıfta okuyan öğrencilerin İngilizce içerikli bir dergi çıkarmalarından duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Ortaokula başladığında Fransızca dili ile başladığını belirten Karaloğlu:  “Ortaokul ve lisede Fransızca eğitimi aldım. Fakat o dönem ‘Fransızca öğrenir misiniz?’ diye de bize sormadılar. Biz ortaokula başladığımızda üç dili de seçmek zorundaydık. Okul idaresi beni Fransızca yabancı dilinin öğretildiği sınıfa verdi. Bazı arkadaşlarımız İngilizce öğrenmek için torpille sınıf değiştirdiler, ancak ben sınıfımı değiştirmedim ve Fransızca öğrenmeye devam ettim. Üniversitede de Fransızca’ya devam ettim. Üniversite bittikten sonra meslek seçme aşamasında kaymakamlığı seçtik. Bu kez de bakanlık bizi İngilizce öğrenmek için İngiltere’ye gönderdi. Ben Fransızca’yı bırakıp İngilizce öğrenmeye başladım. Sözün özü iki dili de tam olarak öğrenemedik. Dil nankördür. Öğrendiğinizin arkasından koşmazsanız çok çabuk terk eder sizi. Size tavsiyem, öğrendiğiniz yabancı dilin peşinden koşmaya devam edin. Yoksa dil sizi terk eder gider.” dedi.

“İŞİNİ SEVEREK YAPAN ÖĞRETMENLER BENİ ÇOK ETKİLEDİLER”

Hayatı ile ilgili soruya ise Karaloğlu, “Ortaokul ve liseyi Rize İmam-Hatip’te okudum. Daha sonra İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni bitirdim. Kaymakamlık sınavına girerek kaymakam oldum. Şu anda 47 yaşında, evli ve 2 kız çocuk babasıyım. Onlar da öğrenci ve ilköğretim 2’nci sınıf öğrencileri. Eşim el sanatları öğretmeni. Ama çok fazla öğretmenlik yapamadı.” şeklinde cevap verdi. Eğitimi sırasında kendisini etkileyen bir öğretmenin olup olmadığı sorusuna Vali Karaloğlu şu cevabı verdi: “Beni etkileyen öğretmenler bir değil birden çok olmuştur. Her öğrencinin ortaokulda, lisede olumlu veya olumsuz etkilendiği kişiler mutlaka vardır. Ama ben daha çok, olumlu etkilendim. İşini severek yapan öğretmenler beni çok etkilerdi. Bazı öğretmenlerim vardı, ders anlatırken veya öğrencilerle ilgilenirken adeta vecde geldiğini hissederdiniz. İbadet gibi ders anlatanlar vardı. Üniversitede de böyle hocalarımız vardı. Dersini dinlemek için değil, profesörü izlemek için girdiğim dersler vardı. Bir insanın yaptığı işi ne kadar severek yaptığını görmek için derse giriyordum. Tabii ki onu izlerken dersi de dinliyorsunuz. Kendisini işine, dersine böylesine veren hocalarımız vardı. Ve siz bu tip hocaların dersini kaçırmazsınız. Ayrıca dersin her dakikasında derste ruhen, zihnen ve bedenen var olursunuz. Böylesi öğretmenlerim hep oldu. Benim ilkokul 1. sınıf öğretmenim ‘Kendisi vefat etmiş. Allah rahmet etsin.’ yaşlıydı. Köy enstitüleri mezunuydu. Ama o zaman köylerde çocukların okuma-yazmaya geçmesi çok da beklenmezdi. Fakat o öğretmenimiz, ilk dönemin sonunda bizi okuma-yazmaya geçirdi ve bunu yaparken, ders anlatırken, çocuklarla ilgilenirken kendinden geçerdi. Onun yüreğinin derinliklerinden ‘evlatlarım’ demesi bile hala hayalimizdedir. Ortaokul ve lisede de üzerimizde hakkı olan öğretmenlerimiz var. Hala da onlarla görüşürüm. Üniversite de bizi çok etkileyen öğretmenlerimiz oldu.”

“HUKUK OKUMASAYDIM, MATEMATİK ÖĞRETMENİ OLURDUM”

Matematik dersi ile arasının nasıl olduğu yönündeki soruya da Vali Karaloğlu: “Benim en çok sevdiğim ders matematikti. Benim matematikle aram çok iyiydi. Hatta zaman zaman ‘Matematik öğretmeni olsam’ diye içimden çok geçirdiğim de oldu. Fakat özellikle lise yıllarında fizik öğretmenim vardı. Onun yönlendirmesiyle hukuk veya siyasal bilgiler fakültesini okumayı kararlaştırdım. O beni etkilemeseydi, matematik öğretmeni olabilirdim.” dedi.

“İNSANLARIN EN HAYIRLISI, İNSANLARA FAYDALI OLANIDIR”

Röportajın son sorusunu ise Fırat Demircioğlu yöneltti. Demircioğlu’nun: ‘Sayın Valim, hayat felsefenizi en iyi hangi anlatan söz hangisidir?’ şeklindeki sorusuna Vali Karaloğlu, Hz. Peygamberimizin  (s.a.v.) ‘İnsanların en hayırlısı, insanlara faydalı olanıdır.’  hadisini anımsatarak “Herhalde beni en iyi bu söz anlatır diye düşünüyorum. Biz hep insanlara faydalı olmaya çalışıyoruz. İnsanların sorunlarıyla ilgileniyoruz. Hayat felsefemiz de hep o hayat çizgisi üzerinde. İnşallah başarırız.” diye konuştu.

VALİ KARALOĞLU, ÖĞRENCİLERE OKULLARINI ZİYARET ETME SÖZÜ VERDİ

Yaklaşık 36 dakika süren röportajda Vali Karaloğlu’nun okul yıllarında yaşamış olduğu ilginç anıları, yaptığı güzel yemekleri ve hobilerini anlattığı dergi; nisan ayının ilk haftasında okuyucularıyla buluşacak. Sıcak bir ortamda geçen görüşme sonrasında öğrenciler Valilik konutunun yanında bulunan okullarına Vali Münir Karaloğlu’nu davet ettiler. Karaloğlu da öğrencilerin bu isteğini geri çevirmeyerek: ‘Fırsat bulduğumda okulunuzu ziyaret ederek öğrencilerimle birlikte olmak istiyorum.” dedi. Ziyaret anısına toplu olarak çekilen hatıra fotoğrafının ardından Vali Karaloğlu, öğrencilerin ellerini tek tek sıkarak onları yolcu etti.

Röportaj: Feyza Kırekin, Ruken Öntürk, Zeynep Kanmış, Fırat Demircioğlu ve Kader Bulut

Etiketler: » » » »
Share
1289 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ