logo

reklam
09 Şubat 2012

Köylülerin sorunlarını dinledi

Van Valisi Münir Karaloğlu, depremden etkilenen Pirgarip Köyü’nde incelemelerde bulunarak, vatandaşların sorunlarını dinledi. Karaloğlu, ilk olarak deprem sonrası sıcak yemek hizmeti veren İstanbul-Esenler Belediyesi’ne ait aşevine geldi.

Yemek almak için sıraya giren vatandaşlara sıcak yemek dağıtan Vali Karaloğlu, köyün çamaşırlarının yıkandığı çadırda incelemelerde bulundu.

SOBA BAŞINDA SORUNLARI DİNLEDİ

Karaloğlu, daha sonra Pirgarip Köyü taziye evine geçerek kömür sobası etrafında vatandaşlarla birlikte çay içip sorunlarını dinledi. Talha Kanat (65) isimli vatandaş Vali Karaloğlu’nun yanına gelerek, havaların soğuduğunu, konteynırlarda elektriklerin düşük olması nedeniyle üşüdüklerini belirtti. Vali Karaloğlu da, yakın ilgi gösterdiği Talha Kanat’ın talebini yardımcısı Murat Uzunparmak’a ileterek, köye ek bir trafo daha yapılmasını istedi. Daha sonra Pirgarip Köyü İlköğretim Okulu 4. sınıf öğrencisi Merve Gülüzar, Vali Karaloğlu’nun yanına gelerek babası için iş istedi. Merve ile yakından ilgilenen ve kendisine oyuncak veren Karaloğlu, babası için de yakında köyde başlayacak TOKİ konutlarında çalışma imkanı doğacağını söyledi. Merve, Vali Karaloğlu’na okuyup doktor olacağını ancak maddi imkanlarının yetersiz olduğunu söyleyerek, destek istedi. Vali Karaloğlu da minik Merve’nin okuması için her türlü desteğin verileceğini sınıf öğretmeni Salih Varıcı’nın takip etmesini istedi.

“KÖY EVLERİ 100, AHIRLAR İSE 63 METRE KARE OLACAK”

Vali Münir Karaloğlu, köy gezisi ve depremzedeler için TOKİ tarafından yapılacak Afet konutları ile ilgili gazetecilere açıklamalarda bulundu. TOKİ tarafından yapılacak Afet konutlarının 100 metre olacağını belirten Karaloğlu, ahırların ise 63 metre kare olacağını bildirdi. Tercihlerinin köylerde toplu konut olduğunu ifade eden Karaloğlu, ancak vatandaşların isteği doğrultusunda yıkılan evlerinin yerine konut yapılacağını söyledi. Yapılacak olan konutlara ödenecek bedellerin önümüzdeki hafta belli olacağını kaydeden Karaloğlu, “Köylerde biz istiyoruz ki sokağı, caddesi, okulu, camisi, sağlık evi, sokağı parke olan pırıl pırıl köyler olsun istiyoruz. Bu da ancak toplu köy yaparsak yapabiliriz. Ama köylerimizde genel bir kanaat var. Diyorlar ki ‘biz hayvancılık yapan köyleriz.

Hepimizi şehirdekiler gibi bir araya toparlarsanız biz yaşayamayız’ diyorlar. Bir kısım köylerde toplu konut yapmayı kabul etti. O köylerin konut yapımına başlandı. 3 köyün ihalesi bitti. Onlara çelikten evler ahırlar yapılacak. Ama köylümüz kendi arsasında ayrı yapılmasını istiyor. Bu vatandaşlarımıza 100 metre kare ev, 63 metrekare ahır yapılacak. Vatandaşa kredi verip ev yaptırmayı Van’da uygulamayacağız. Sebebi de Sayın Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan, köylerimizin modern ve tek tip evlerden oluşmasını, biraz da kalitenin yükselmesini istiyor. Ücret konusunda da bir hafta sabredeceksiniz. Konutların fiyatları o zaman belli olacak” dedi.

Vatandaşların yapılacak evlerin biraz daha büyük olması talebine karşılık Vali Karaloğlu, “Türkiye’deki Afet yasasında afet evleri yüz metrekarenin altında olması lazım. Afet evleri vatandaşların zaruri ihtiyaçlarını gidermek için yapılan evlerdir. Yani 150-200 metre karelik evleri olmaz” diye konuştu.

Vali Karaloğlu, köyden ayrılırken kendisini dışarıda bekleyen çocuklara oyuncak dağıttı. Vali Münir Karaloğlu’nun Pirgarip Köyü gezisine Adalet ve Kalkınma Partisi (Ak Parti) Van Milletvekilleri Burhan Kayatürk, Mustafa Bilici, Vali Yardımcısı Murat Uzunparmak, İl Özel İdaresi Genel Sekreter Yardımcısı İzzettin Polat da katıldı.

Etiketler: » »
Share
706 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ