logo

reklam
30 Nisan 2015

Kadının rengini meclise taşıyacağız

İpekyolu Belediyesi, kadına yönelik artan cinayetlere karşı Van Sanat Parkı’nda “Kadına yönelik şiddete son” adı altında etkinlik düzenledi.Etkinliğe, HDP Milletvekili Adayı Yurdusev Özsekmenler,DBP Van Eşbaşkanı Hamiyet Şahin,İpekyolu Belediyesi Eşbaşkanı Aygül Bidav,Veysel Keser,Van Büyük Şehir Eşbaşkanı Hatice Çoban ve HDP DBP kadın ilçe yöneticileri yanı sıra yüzü aşkın kadın katıldı. Kadın cinayetlerini ele alan sergilerin ve pankartların yer aldığı etkinlikte konuşmacı olarak katılan İpekyolu Belediye Eşbaşkanı Aygül Bidav, kadına yönelik şiddetin gün gittikçe artığına dikkat çekerek, kadına yönelik şiddete karşı toplumun tüm bireyleri elbirliğiyle mücadele etmesi gerektiğini kaydetti. Özellikle erkeklerin artık bu şiddete dur demesinin zamanın geldiğini dile getiren Bidav “Devletin kadına yönelik bakışı bellidir. Kadına yönelik gelişen cinayetlerde zanlıların elini kolunu sallayarak, bırakıldığını görebilirsiniz. Kadının gücünü ve rengini toplumda yaşatmazsak bu gibi baskıları hep göreceğiz” dedi. Barış grubu üyesi Aysel Doğan’ın kanser hastası olmasına rağmen hala cezaevinde tutulmasını kınayan Bidav, “Barış grubu olarak Türkiye’de tutuklu bulunan arkadaşımız Aysel Doğan cezaevinde kansere yakalandı ve kanserli haline rağmen hala tutuklu.Bir kadın ceza evinde bu hastalığına rağmen ölüme terk edilmiş durumda.İçerde veya dışarda kadına yönelik baskıya karşı hepbirlikte mücadele ederek sonlandıracağız” dedi.
‘Şakran Cezaevi kapatılsın’
Kısa bir konuşma yapan HDP Millet Vekili Adayı Yurdusev Özsökmenler, AKP döneminde kadına yönelik gelişen şiddete dikkat çekerek, gün geçtikçe kadına yönelik şiddetin artığına dikkat çekti. Özsökmenler, “ AKP döneminde kadınların evde veya cezaevinde gördükleri şiddet ve cinayet yüzde bin dörtyüz arttı.Özellikle ceza evlerinde kız çocuklarına karşı cinsel istismar uygulanıyor. Burdan Hükümete sesleniyoruz Şakran Cezaevi’nde ki yöneticiler hakkında soruşturma açılmasını ve işkencenin sembolü olarak anılan bu cezaevinin kapatılmasını istiyoruz” diye konuştu.
‘Kadının rengini meclise taşıyacağız’
Kadın katliamlarının durdurulması için HDP’nin verdiği mücadeleye tüm toplumun ve kadınlarının destek vermesi gerektiğini vurgulayan Özsökmenler, kadın çoğunluğu ile meclise girecek olan HDP’nin mecliste kadının rengini yansıtacaklarını dile getirdi. Etkinlik, Mezepotamya Kültür Merkezi Tiyatro Grubu’nun kadına yönelik şiddet konulu Kürtçe skeç gösterisi ile son buldu.

Share
128 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ