logo

reklam
30 Nisan 2015

İştebrak’taki insanlık dışı katliamı lanetliyoruz

Türkiye sınırındaki İdlib’e bağlı Alevi köyü İştebrak’tan gelen katliam haberiyle HDP bir kınama mesajı yayınladı. Mesajda;

 

İştebrak’taki insanlık dışı katliamı lanetliyoruz

 

Türkiye sınırındaki İdlib’e bağlı Alevi köyü İştebrak’tan gelen katliam haberiyle sarsıldık. İştebrak Köyü’nü ele geçiren çetelerin, aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu 35 sivili katletmelerinin ve bu katliamın kutlanmasının İslam diniyle de insanlıkla da bağdaşır hiç bir yanı yoktur.

 

El Nusra çetelerinin Alevi halka yönelik gerçekleştirdikleri bu katliamı lanetliyoruz.

 

AKP Hükümeti dahil, Suriye’de ortaya çıkmış olan bu şiddet sarmalında siyasal ve fiili sorumluluğu ve destekçiliği olanların adlarını insanlık asla unutmayacaktır. IŞİD çetelerinin Kobanê ve Rojava’da, Irak’taki saldırılarını püskürtmüş olan güçler, aynı kararlılıkla farklı halklara ve inançlara yönelik bu saldırıları da karşılıksız bırakmayacaktır.

 

Halkların Demokratik Partisi olarak, kimsenin Türkiye halklarını mezhepçilik ekseninde kutuplaştırmasına izin vermeyecek, toplumsal meşruiyeti her geçen gün eriyen hükümetin son çare olarak başvurduğu kutuplaştırma ve gerginlik tezgahını bozacağız.

 

Partimiz bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da bir yandan toplumsal barış için mücadele ederken, bir yandan da gerginlik ve provokasyonlardan beslenen ve gayrımeşru konumlarını toplumu ayrıştırarak korumaya çalışan iktidar odaklarını deşifre edecektir.

 

Polisin bu katliamı protesto etmek isteyen Hatay Demokrasi Platformu bileşenlerine saldırması da kabul edilemez. AKP Hükümeti’ni, Ortadoğu’da İslamı istismar ederek insanlığı ayaklarının alan bütün oluşumlara karşı açık ve net tavır almaya ve Suriye politikalarında da bunun gereğini hayata geçirmeye çağırıyoruz.

 

İnsanlık değerleri, bu insanlık dışı eğilim ve anlayışların üstesinden gelecektir. Varlıklarını bu çatışmalara ve gerilimlere borçlu olanların siyasi kariyerlerinin yakın gelecekte son bulacağına ve yaptıklarının hesabını vereceklerine inancımız tamdır.dedi

 

 

Share
204 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ