logo

reklam
23 Şubat 2012

İstanbul 14.ACM: Örgüt delili yok

İSTANBUL – 216 sayfalık kararda, cinayette örgüt varlığının delillerle ortaya konulmadığı belirtilerek, “Eğer bir terör örgütü var ise doğası gereği günümüzde de bu örgüt faaliyetlerini sürdürmesi en azından hücre yapılanması ile uyuma sürecine girmesi gerekli ve bu durumun somut olgu ve delilerle ortaya konulması gerekmektedir” denildi.

İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesinin, Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink cinayetine ilişkin dava kapsamında hazırladığı 216 sayfalık gerekçeli karar avukatlara verildi.18 sanıkla ilgili gerekçeli kararı, adliyeye gelen taraf avukatlarınca teslim alındı.

Hazırlanan gerekçeli kararda hakkında hüküm verilmesi unutulan sanık Coşkun İğci yer almıyor. Mahkemenin İğci hakkında ek bir gerekçeli karar yazacağı öğrenildi. Gerekçeli kararda, “Delil olmadan sadece bir kısım mantıksal yorumla terör örgütü suçundan mahkumiyet kurulması ceza hukukunda mümkün değildir” denildi.

Kararda şu ifadelere yer verildi: “Sanıklar Yasin ve Erhan’ın tanıştığı 2002 yılından cinayetin işlendiği 2007 yılı ocak ayına kadar kurulan örgütün nerede, kimler tarafından kurulduğu, devamlılık unsurunun nasıl gerçekleştiği, nihai hedefinin ne olduğu, üyelerinin kim olduğu, hiyerarşik yapısının ne olduğu, örgütü kuranların suç işleme açısından karşılıklı iradelerinin nasıl oluştuğu, hangi eylemleri amaç suç olarak hedefledikleri, amaç suçun kolay işlenmesi için araç suç niteliğindeki örgütün hangi araç ve gereçlere sahip olduğu, delillerle ortaya konulamamıştır. Bunun yanında 19/01/2007 günü cinayet işlendikten sonra var olduğu iddia edilen örgütün halen durumunun ne olduğu da ortaya konulamamıştır. Eğer bir terör örgütü var ise doğası gereği günümüzde de bu örgüt faaliyetlerini sürdürmesi en azından hücre yapılanması ile uyuma sürecine girmesi gerekli ve bu durumun somut olgu ve delilerle ortaya konulması gerekmektedir” diye kaydedildi. DİHA

Share
333 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

BENZER HABERLER