logo

reklam
27 Nisan 2015

HDP’den Coşkulu Açılış

 HDP Van merkez seçim bürosunun açılışın binlerin katılımıyla gerçekleştirildi. Halkların Demokratik Partisi (HDP), 7 Haziran Milletvekili seçimlerine girmeye hazırlanırken, Van Beşyol Mevkiinde merkez seçim bürosunun açılışını gerçekleştirdi. HDP Van İl Eş Başkanları, DBP İl Eş Başkanı Hamiyet Şahin, Van Büyükşehir Belediye Eş Başkanı Hatice Çoban, Van Milletvekilleri Nazmi Gür ve Kemal Aktaş ve HDP Van Milletvekili Adayları katıldı. Kitle sık sık “Biji Serok Apo”, “Şehit Namirin”, “Jın Jiyan Azadi” sloganları atıldı.

 

Demokrasi mücadelesinde yaşamını yitirenler anısına yapılan bir dakikalık saygı duruşunun ardından konuşan HDP Van İl Eş Başkanı M. Veysi Dilekçi, “Uzun yıllardır özlemini çektiğimiz barışın startını buradan vereceğiz. Sadece ve sadece halklarımızın temel taleplerini insan haklarını gerçekleştirecek, tüm ezilenlerin, ötekileştirilmiş olanların, kimliğinden, kültüründen ve inancından dolayı baskı görmüş olanların tek adresi halkların demokratik partisidir” dedi.

 

‘ Yoğun ilgiden duydukları korkudandır’

 

Halkların demokratik partisi büyüdükçe ona dönük saldırıların, baskılarının da gittikçe artmakta olduğuna işaret eden Dilekçi, “Bu baskı ve saldırılar, halkların demokratik partisine onun büyüyen gücüne, ona doyulan yoğun ilgiden duydukları korkudandır.  Birileri şimdide birilerine telaş sardırıyor. Halkaların demokratik partisi geliyor ve bizi iktidarımızdan edecekler diyor. Bizi tekçi ve retçi anlayışımızdan edeceklerimizden korkuyorlar” ifade etti.

 

Dilekçi, “Türkiye de halkların sorunlarını çözecek tek parti halkların demokratik partisidir. Bu ülkede bir daha savaşın yaşanmaması için, barışın, özgürlüğün ve demokrasinin gelişmesi için AKP, CHP ve MHP’ye hayır, HDP’ye evet diyoruz” dedi. Yaşanan savaşlarda artık can kaybının olmamasına ve yolsuzlukların bir daha yaşanmamasına değinen Dilekçi, “Kanların dökülmemesi için artık doğudan batıya, batıdan doğuya cenazelerin gelmemesi, anaların ağlamaması, çocukların yetim kalmaması için HDP’ye evet diyoruz.  Sömürüye ve hırsızlığa son vermek için halkların demokratik partisi diyoruz” şeklinde konuştu.

 

‘On üç yıldır iktidardasınız bu sorunu yaratan sizlersiniz’

 

Basına düşen AKP Van Milletvekili Burhan Kayatürk’ün İŞKUR işçilerini kabul ettiğini halka hatırlatan Dilekçi, “Diyor ki biz İŞKUR işçilerinin sorunlarını çözmek için bizde çabaladık. Eğer bu insanların sorunlarını çözen halkların demokratik partisi ise o zaman siz niye iktidardasınız. Bu sorunları yaratan sizsiniz? Siz kimi kandırıyorsunuz? Böyle bir anlayış ve zihniyet kabul edilemez. AKP iktidarın o işçilere verdiği tek bir şey vardı oda tazyikli su, gaz bombaları ve coplardı. On üç yıldır iktidardasınız bu sorunu yaratan sizlersiniz” ifadelerine yer verdi.

 

İŞKUR’ların ardından Küresinnilere de değinen Dilekçi, “Bu kentte yaşayan farklı kimlikler var. Özellikle Küresünniler’den bir ricamız var, kendinizi yalnız ve yabancı hissetmeyiniz. Bu kentin sahibisiniz bu topraklarda ve yönetimlerde yer almak sizin en büyük hakkınızdır. Bu ev sizin evinizdir” dedi.

 

Konuşmanın ardından açılış, seçim bürosu kurdelesinin kesilmesi ve çekilen halaylarla son buldu.

(vanyasam.com)

Share
160 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ