logo

reklam

Ev işi yap formunu koru!

Çamaşır sepetini kaldırmak, evi süpürüp silmek, ayakta bulaşık yıkamak ya da makineyi boşatmak… Bu işlerin fiziksel olarak yanlış yapılması, bel ve boyun ağrılarına yol açabiliyor. Doğru yapıldığı takdirdeyse, vücudun egzersiz ihtiyacını karşılıyor. Fizyorem Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi, Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Prof. Dr. Gülçin Gülşen, ev işlerini yaparken fiziksel sakatlanmaları önleyebilmek için, temizliği günlük aerobik benzeri bir aktiviteye dönüştürmeyi öneriyor. Gülşen, kalp kaslarına, kol ve bacaklara, hatta kireçlenme benzeri rahatsızlıklara iyi gelebilecek bu faaliyetlerle günlük işleri kendinizi zorlamadan keyifli hale getirerek, ara vererek, hatta spor salonundaki egzersizlere benzeterek yapabileceğinizi söyledi. Gülşen, şöyle konuştu:

EĞİLİP KALKARKEN DİKKAT EDİN

“Çamaşır makinasından çıkan giysilerle dolu bir sepeti hızlı kaldırma isteği bel ve boyunda incinmelere sebep olabilir. Elektrik süpürgesiyle yarım saati aşan bir çalışma, sırt, omuz ve bilekleri zorlar. Günün sonunda bel ve boyun ağrısı şikayeti başlar. Tekrar tekrar ileri geri çekme, eğilme, ayakta kalma, normal yaşamında aerobik benzeri aktivite yapan bir kimse için bile güçtür. Bu iş esnasında kol, omuz ve sırt kaslarına aniden ağırlık yüklenmiş olur.  Yere eğilip kalkmalarda bacakları kullanın. Belinizi zorlamayın. Elektrikli süpürgeyle iş yaparken ilerlenen yöne doğru adım atarak gidin. Yönünüz her zaman iş yapılan yere dönük olsun. Belinizi bükmeyin. Ağırlık kaldırırken mutlaka dizlerinizi kırın.” ISINMA BÖLÜMÜNÜ ES GEÇMEYİNIsınmdan, esneme yapılmadan kaslara aşırı yüklenmenin burkulma ve incinmelere neden olduğunu belirten Gülşen, “En azından hafif bir egzersizle ısınmak, boyun, omuz, gövde ve kalçayı esnetmek sadece 10 dakikayı alır. Çalışırken bir ara vererek bunu yapabilirsiniz” önerisinde bulundu.

AKŞAM SPORU DAHA FAYDALI

Koşma, yürümek gibi sporların vücuda en faydalı olduğu zaman dilimi, akşam saatleri. Giresun Üniversitesi Tıp Fakültesi Kalp ve Damar Cerrahi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mustafa Nezihi Küçükarslan, sabah sporundan kaçınılması ve bunun yerine akşam saatlerinde spor yapılması gerektiğini söylüyor: “Sabah yapılan sporlardan sonra kalp krizleri daha sık görülüyor. Akşam saatlerinde spor yapılmasını tavsiye ediyorum.” Haber7

Kaynak: haber7.com Etiketler:
Share
1212 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ