logo

reklam
09 Şubat 2012

CHP heyetinden belediyeye ziyaret

Deprem bölgesinde incelemelerde bulunmak ve Vanlı depremzedelerin sorunlarını yerinde tespit etmek amacıyla Van’a gelen CHP İstanbul Milletvekili Haluk Eyidoğan, Adıyaman Milletvekili Salih Fırat ve Antalya Milletvekili Gürkut Acar’dan oluşan CHP heyeti Van Belediye Başkanı Bekir Kaya’yı ziyaret etti. Ziyarete CHP İl Başkanı Cemal Şen ve yönetim kurulu üyeleri de katıldı. Heyetle bir süre görüşen Van Belediye Başkanı Bekir Kaya, kentin yaşadığı sorunlarla ilgili bilgi verdi.

Kaya: Halk’ın konutlara yerleşmek istememe gibi talepleri var

Kentin normal hayata dönmeye gayret ettiğini belirten Kaya, özellikle kent ile ilgili bir planın olmamasından dolayı sıkıntı yaşandığını söyledi. Evleri orta hasar ve yıkık olan yurttaşların ne kadarının konutlara yerleştirileceği konusunda bir hane analizinin yapılması gerekliliğine değinen Kaya, “Şimdiye kadar birçok toplantı yaptık. Mahalle muhtarları ile yaptığımız toplantıda muhtarlar bize ‘halk mahallerini ve evlerini terk edip konutlara gitmek istemiyor, konut yerine mali destek istiyor’ şeklinde bilgilendirme yaptılar. Bir çalışma planının daha olmadığına dikkat çeken Kaya, “Ancak bir yerden hata çıkarsa bununla ilgili bir planlama yapılıyor” dedi. Kentin yeniden dönüşümü ile ilgili yeni bir tasarının meclis gündemine geleceğini söyleyen Kaya, tasarının ardından neyin nasıl yapılacağı konusunda bir sonucun çıkabileceğini söyledi.

Eyidoğan: Dönüşüm ile ilgili tasarı ‘ceberut’ bir tasarı

CHP İstanbul Milletvekili Haluk Eyidoğan ise meclis gündemine gelecek tasarının belediyeler aleyhine olduğunu belirterek, tasarının ‘tepeden inme’ olduğunu söyledi. Tasarıyı ‘ceberut’ olarak niteleyen Eyidoğan, “Yerel yönetimlerin çalışmaları olmasına rağmen, tüm yetkiler TOKİ ve Bakanlıklara havale ediliyor. Yani Yerel yönetimlerin ismi geçebilir ama pratik olarak bu yetki TOKİ ve Bakanlıkta. Tasarıdan AKP’li belediyeler bile hoşnut değiller. O tasarının yasallaşması ile birlikte yereller birçok yetkisini kaybedecek” diye konuştu.

Toplantı daha sonra basına kapalı olarak devam etti.

Etiketler:
Share
285 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ