logo

reklam
25 Şubat 2012

4.Olağan Genel Kurulu yapıldı

Van Kent Konseyi 4. Olağan Genel Kurulu kentteki dinamiklerin katılımı ile gerçekleşti. Van Ticaret Borsası’nda yapılan toplantıya Van Belediye Başkanı Bekir Kaya, Yüzüncü Yıl Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Peyami Battal, BDP İl Eş Başkanı Cüneyt Caniş, Çelebibağı Belediye Başkanı Veysel Keser, Bostaniçi Belediye Başkanı Nezehat Ergüneş, Kent Konseyi Başkanı Necdet Takva, ESOB Başkanı Faruk Arpaslan, Ticaret Odası Başkanı Mirza Nadiroğlu, VATBOa Başkanı Feridun Irak, VAGİAD Başkanı Kadri Salaz, Ziraat Odası Başkanı Lütfü Özgökçe, İnşaat Mühendisleri Odası Başkanı Şemsettin Bakır, oda başkanları, iş adamı dernekleri, sendikalar, sivil toplum örgütü temsilcileri, muhtarlar, kadın örgütleri ve çok sayıda kişi katıldı.

Takva: Hiçbirimizin hayatı 23 Ekim’den önceki gibi olmayacak

Toplantının açılış konuşmasını yapan Kent Konseyi Başkanı Necdet Takva, Van olarak talihsiz bir süreç yaşadıklarını belirterek, kentte toplantıların yapılacağı yerin bile artık bulanamadığını aktardı. Ancak mekan olmaması rağmen insanların bir araya gelerek bu tür toplantılar yapmasının değerli olduğunu aktaran Takva, “Hiçbirimizin hayatı 23 Ekim’den önceki gibi olmayacak. Hayatımızı anlamlandırmak ve çocuklarımıza iyi bir gelecek bırakmak için söz birliği ve el birliği ile çalışmamız gerekiyor” dedi.

Rektör Battal: Deprem yıktığı gibi, çok güçlü şehirleri de sunuyor

Daha sonra konuşun Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Rektörü Prof. Dr. Peyami Battal, STK’ların ülkelerin demokratikleşmesinin ön ayakları olduğunu, Türkiye’nin de bu konuda büyük bir ilerleme kaydettiğini söyledi. Van’ın 23 Ekim öncesinden çok daha iyi ve enerjik olacağını belirten Battal, artık depreme takılıp kalınmaması gerektiğini söyledi. 22 Ekim’de Van hangi noktadaysa aynı noktadan hızlıca devam edilmesi gerektiğini söyleyen Battal, “Deprem bize bu tür durumları yaşattığı gibi, bize çok güçlü şehirleri ve kentleri de sunuyor. Van gelişme potansiyeline sahiptir. Hangi noktadan bakarsak bakalım Van her açıdan gelişmeye açık bir kenttir. Van’ın bu gelişimini sürdürmek bizim elimizdedir. Sorunlarımızı çözerek geleceğe daha girmemiz gerekiyor. Üniversite olarak dimdik ayaktayız. Üniversitemiz sadece bölge değil, yurtdışına bile hitap eden bir Üniversitesidir. Biz Üniversite olarak kentin geleceğini ilişkin her türlü katkıyı sunmaya hazırız. Hepinizin yanında olacağız ve birlikte yürüyeceğiz. Biz Vanlılar olarak sorunlarımız olduğu zaman yekvücut oluyoruz ve sorunlarımızı çözme imkânımız var” diye konuştu. Bir kentin ayakta kalabilmesinin en önemli dinamiğinin gençler olduğunu belirten Battal, üniversite öğrencilerinin de bu dinamiğin en üstünde yer aldıklarını belirtti. Yeni bir imar planının kendilerini cezp ettiğini belirten Battal, Kent konseyinin yapacağı tüm çalışmalara destek sunacaklarını belirtti. Battal, son olarak Van’ın artık ayağa kalktığını ve yürümeye başladığını belirtti.

Kaya: Kentimizin gerçekliğini dikkate alarak çalışma yapmamız gerekiyor

Son olarak konuşan Van Belediye Başkanı Bekir Kaya, toplumların, kentlerin oluşum süreçlerindeki en önemli hususun ortak aklın buluşması olduğunu belirterek, sorunların çözümünde de ortak aklın kullanılmasının en önemli husus olduğunu söyledi. Kent Konseyi’nin de böylesi bir misyonunun olduğunu aktaran Kaya, Kent Konseyi’nin en önemli görevlerinden birinin siyaset üstü bir anlayışla kent dinamiklerini bir araya getirerek harekete geçirmek olduğunu aktardı. Van Belediyesi’nin yönetimine geldikleri günden bugüne böylesi bir perspektifle baktıklarının altını çizen Kaya, hedeflerin yüzde yüzüne ulaşmadıklarını ancak bunun çabasını verdiklerini belirtti. Kent Konseyinin 3 yılda gösterdiği başarının takdire şayan olduğunu belirten Kaya, Kent Konseyi’nin kurumsallaşmasının çok önemli bir husus olduğunu belirtti. Van’ın çok önemli bir potansiyele sahip olduğunu aktaran Kaya, “Kentimizin gerçekliğinden kopmadan bunu gerçekleştirme, kentteki dinamiklerin elindedir. Bu dayanışma içerisinde olursak bunu başarabiliriz. Ama bazı şeyleri dar bir tartışmanın içerisine alırsak bırakın başarmayı, deprem bizi 20 daha geri götürür” dedi.

Kaya: Kentin yeni imar çalışmaları ile ilgili herkesin katılması gerekiyor

Kent dinamiklerinin katkılarını yabana atmadan doğru yola kanalize etmek gerektiğini belirten Kaya, “Kimse bizim evimizin önündeki sorunun ne olduğunu bilemez. O açıdan bu yatırımların doğru kanalize edilmesi ve yönlendirilmesi bize düşüyor. Çünkü en iyi teşhisi biz koyabiliriz” dedi. Depremden sonra belirledikleri birçok konularda görüşmeler yaparak bu konuda iyi bir yol aldıklarını aktaran Kaya, mahalle muhtarları, kent dinamikleri ile bir araya geldiklerini bunların yanı sıra bir çalıştay da düzenlediklerini belirtti. Yapılacak çalışmalarla ilgili Bakanlık bürokratları ile bir araya geldiklerini ve görüşmeler yapıldığını söyleyen Kaya, yapılan görüşmelerde belli bir yol kat edildiğini ifade etti. Su ve Kanalizasyon ve imar konularında görüşmeler yapılarak bazı protokollerin imzalandığını hatırlatan Kaya, “Kültür Bakanlığı ile Fidanlık alanı projesinin desteklenmesi konusunda bir görüşmemiz oldu. Bize bu konuda bize destek vereceklerini söylediler. Bakana ilgisinden ve katkılarından dolayı teşekkür ediyoruz. İmara ilişkin çok sığ bir tartışma yürütülüyor. İmar sadece binalara verdiğimiz kat sayısı değildir. Şüphesiz bu da önemli ama imar konusu sadece bununla ilgili değildir. Biz yeni bir kent yaratmanın çalışmalarını yapıyoruz. Biz imar planını yaparken bu kentin anayasası hazırlıyoruz. Bu imar planı yapılırken, kentin tüm dinamikleri burada yer alacak. İmar planını bu kent yapacaktır” dedi. İmar sürecine tüm kentin katılmasının bir görev olduğunu belirten Kaya, Kent Konseyi yönetimine teşekkür etti.

Kaya’nın ardından Van Belediyesi Hukuk Danışmanı Av. Kadri Veziroğlu ve Yüzüncü Yıl Üniversitesi Öğret im Görevlisi Menaf Turan birer sunum yaptı. Sunumun ardından Van Ekonomi Konseyi tarafından “İmar izleme komisyonu oluşumu’ ile ilgili verdiği önerge oy birliği ile kabul edildi. Yine “Deprem bölgesinde yaşayan yurttaşların su bedellerinin AFAD tarafından karşılanması”, “Van’ın seçim beklenmeden Büyükşehir olarak ilan edilmesi”, “ Depremden sonra illere uygulanan katsayı uygulamasının Van için de yapılması”, “Resmi ve kamu binalarının hızli bir ihale süreci ile tamamlanması” önergeleri oy birliği ile kabul edildi.

Kurulun sonunda ise seçime yapıldı. Yapılan seçimde Necdet Takva tekrar Kent Konseyi Başkanı olarak seçilirken, Genel Sekreterliğe ise yine Av. Murat Timur atandı. Diğer yönetim kurulu üyeleri ise şöyle:

Muhtarlar adına: Hatuniye Mahalle Muntarı Turgut Külay

Odalar adına: İMO Başkanı Şemsettin Bakır

Kadın STK’lar adına: Van Kadın Derneği Başkanı Zozan Özgökçe

İşadamı Dernekleri , Kadın, Gençlik ve Engelli Meclisleri ise üyelerin kendi aralarından seçerek Kent Konseyine gönderecek.

Seçimin ardından Kent Konseyi’ne katkı sunanlara teşekkür plaketi verildi.

Etiketler: » » » » »
Share
364 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

BENZER HABERLER