logo

reklam
30 Nisan 2015

1 Mayısta Güçlerimizi Birleştirelim

Van EMEP yaptığı açıklamada ;İşçi ve emekçilerin daha iyi bir yaşam, savaşsız-sömürüsüz bir dünya için 1 Mayısta Güçlerimizi Birleştirelim dedi.

 

İşçi ve emekçilerin daha iyi bir yaşam, savaşsız-sömürüsüz bir dünya için birlik, mücadele ve dayanışma günü 1 Mayıs,1890’dan beri dünyada ve ülkemizde bir mücadele günü olarak kutlanmaktadır. Ancak bugün AKP Hükümeti ve sermaye güçleri işçi ve emekçilere 1890’lardan bile daha ağır çalışma koşullarını dayatmakta; onların ‘büyüyen Türkiye’sinden Kürt, Türk, her milliyetten işçi-emekçilere kölece çalışma koşulları, açlık ve sefalet düşmektedir. Her ağızlarını açtıklarında ‘ileri demokrasi’den söz edenler, bu kölelik düzenini kalıcı hale getirmek için bütün ülkenin OHAL’le yönetileceği ‘İç Güvenlik Paketi’ni yasalaştırdılar.  Artık, işçinin greve çıkması, kamu emekçisinin haklarını araması, kadının şiddete-cinayetlere karşı sokağa çıkması, gençlerin parasız bilimsel anadilde eğitim istemesi “terör suçu” sayılmaktadır.

 

AKP iktidarı ‘Tek parti-Tek adam’ düzenini kurmak; Tayyip Erdoğan’a başkanlık yolunu açmak için 7 Haziran seçimlerinde 12 Eylül cuntasından miras seçim barajına sarılmaktadır. Seçim barajı ve çeşitli provokasyonlarla seçimlere HDP ile giren demokrasi güçlerinin önü kesilmeye çalışılmaktadır.

 

AKP Hükümeti, 2013 Newroz’undan bu yana ilan edilen çatışmasızlığa rağmen halkımızın hak eşitliği temelli barış talebini karşılamak yerine oyalamayı sürdürmektedir.

 

Ancak çatışmasızlık sağlanır sağlanmaz Kürdistan coğrafyasına üşüşen sermaye güçleri yeraltı ve yerüstü kaynaklarımızı yağmalamaya giriştiler. Bu yağmadan işçi-emekçilerin payına düşen kölece çalışma koşulları oldu. Patronlar, ülke ortalamasının iki katı olan işsizlik ve yoksulluğumuzu Kürdistan’ın yoksullarına kölece çalışma koşullarını dayatmak için kullanıyorlar.

 

On binlerce işçi-emekçi tekstilden gıdaya, mermerden petro-kimyaya bütün sektörlerde güvencesiz ve düşük ücretlerle çalıştırılmaktadır. AKP Hükümeti, istihdam yaratma adına İş-Kur işçilerini kamuda ya da özel işletmelerde 500-600 liraya çalıştırmakta; devletin bütün kamu iletmelerinde taşeron sistemi ile güvencesiz, düşük ücretli çalışma düzenini dayatmaktadır. Her yıl yüz binlerce insanımız beş-on liraya mevsimlik tarım işçisi olarak ülkenin dört bir tarafına dağılmaktadır.

 

İşte 1 Mayıs, devletin ve patronların işçi emekçilere kader olarak dayattıkları bu baskı ve sömürüye karşı mücadele günüdür.

1 Mayıs, işçi-emekçilerin kendilerine örgütsüzlüğü, güvencesizliği, köleliği dayatanlara karşı birlik, mücadele ve dayanışma günüdür.

1 Mayıs; hayatı yaratan-üretenlerin sömürüsüz, insanca yaşayacağı bir dünya kurma çağrısıdır.

 

1 Mayıs’ta birleşelim, barajları yıkalım!

 

7 Haziran seçimleri öncesinde kutladığımız 1 Mayıs’ta, Emek Partisi Kürdistan Örgütü olarak bütün işçi ve emekçileri demokrasi, barış ve insanca yaşam mücadelesinde birleşmeye ve 1 Mayıs’ı Kürdistan’ın dört bir tarafında kutlamaya çağırıyoruz…

 

İşçi-emekçiler olarak güçlerimizi 1 Mayıs alanlarında birleştirelim: Sermayenin sömürü ve yağmasına; AKP’nin diktatörlük düzenine karşı çaresiz olmadığımızı gösterelim.

 

Yaşasın işçi sınıfının birlik, mücadele ve dayanışma günü!

Bijî Yek Gûlan!

Share
191 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

BENZER HABERLER